Спорт

Серена се опоравии ќе игра во Њујорк

Серена се опоравии ќе игра во Њујорк

Американската тенисерка Серена Вилијамс се повлече од Вимблдон под сомнителни околности, а германскиот магазин „Билд” тврдеше дека е бремена од нејзиниот тренер Патрик, но таагидеантираше сите инфоации и најави дека ќе настапинатурниротво Њујорк.
„Сега знам дека ако повторно се чувствувам лошо, нема да стапнам на теренот,- рекла тенисерката, посочувајќи дека станувало збор за вирусна инфекција поради која три дена не можела да стане од кревет, а докторите и забраниле да патува. Бев навистина многу болна. Обично кога ќе загубам, го барам првиот авион за да си одам, изјави Серена.
Наспроти шпекулациите дека абортирала, Серена изјави дека била во Хрватска на одмор, каде што наутро тренирала, а потоа во Канада снимала филм каде што се играла самата себе. Во 2011 година Серена имаше проблеми со згрутчување на крвта и хематом кој мораше да и биде хируршки отстранет. Нејзината сестра Винус Вилијамс веќе има дијагностицирано автоимуна болест, Сјогрен синдром.