четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Серија земјотреси ја погодија Албанија

zemjotres

Поврзани вести

Серија земјотреси регистрирани во Албанија.

Вчера во земјата беа регистрирани уште шест земјотреси со интензитет од два до 4,1 степен според Рихтеровата скала.

Земјотресите не предизвикаа материјална штета, но граѓаните вчера и денеска не престојуваа во домовите поради страв од нови посилни потреси.

По вчерашниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени со епицентар во близина на градот Балш во централна Албанија, беа оштетени голем број куќи, а престојувањето во нив е опасно.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести