вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Серија земјотреси регистрирани во Грција, ја затресоа и Македонија

Силниот земјотрес што претпладнево жителите на јужните краишта на Македонија, имал епицентар на 60 километри јужно од островот Тасос во Егејско Море.

24052014130248_nm.zemjotres

Поврзани вести

Силниот земјотрес што претпладнево  жителите на јужните краишта на Македонија, имал епицентар на 60 километри јужно од островот Тасос во Егејско Море.

Земјотресот имал интензитет од 6,7 степени според Европската макросеизмичка скала.  Бил почувствуван во Турција, Грција, Бугарија и Македонија. Петнаесетина минути пред него имало еден за нијанса послаб земјотрес, а по него уследиле уште два послаби земјотреса, кои сепак биле силни.

Хипоцентарот бил на 10 километри под површината на земјата.

Засега нема информации за штети или повредени од четирите земјотреси.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести