четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 7

Шест Бугари осомничени за криумчарење мигранти

Бугарската полиција разби криминална група осомничена за криумчарење стотици бегалци преку Балканот кон западна Европа и уапси седум лица, јавува Б92.

lisici

Поврзани вести

 

Бугарската полиција разби криминална група осомничена за криумчарење стотици бегалци преку Балканот кон западна Европа и уапси седум лица, јавува Б92.

Околу 40 мигранти кои пристигнале од Турција и сакале да го продолжат патот кон Србија биле приведени во текот на повеќе рации во градовите во јужна и западна Бугарија, наведува полицијата.

Меѓу уапсените се и шест Бугари и еден Авганистанец кој живее во Бугарија и тие се обвинети за криумчарење луѓе. Таа криминална мрежа е активна од јануари минатата година.

Најчитани вести