Свет

Деца ранети со нож пред нивното училиште во Кина

Деца ранети со нож пред нивното училиште во Кина

Централната кинеска телевизија ЦЦТВ на Твитер наведе дека напаѓачот е на возраст од околу 50 години и дека ранил шест деца, но не даде повеќе детали за инцидентот.

Сликите што телевизијата ги објави на Твитер покажуваат како возилата на Брзата помош ги префрлаат децата в болница.

Агенцијата Ксинхуа соопшти дека нападот се случил во градот Ханзонг, во покраината Шанси.

Претходните неколку години во Кина имаше неколку вакви напади врз деца, извршени со нож или секира.