сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Шест години од потонувањето на бродот Илинден во Охридско

Илинден се преврте и потона на околу 250 метри оддалеченост од брегот на езерото, кај автокампот „Елешец“

ilinden

Последни вести

Утре навршуваат шест години од трагедијата во Охридското Езеро кога при потонувањето на бродот Илинден животот го загубија 15 лица, туристи од соседна Бугарија.

Несреќата се случи на 5. септември 2009. година, во 10:30 часот, кога потона бродот Илинден што со 57 патници сообраќаше на релација од Охрид за Свети Наум. Тоа саботно утро времето беше исклучително топло, езерото мирно, ништо не навестуваше дека ќе се случи најголемата бродска несреќа во историјата на пловидбата на Охридското Езеро. Илинден се преврте и потона на околу 250 метри оддалеченост од брегот на езерото, кај автокампот „Елешец“, пренесува МИА.

Капетанот Сотир Филески беше приведен уште на самиот ден на несреќата, при што му беше изречена мерка притвор што беше на сила се до правната разврска на случајот на 5. јули 2011. година, кога беше осуден на една година затвор. Олеснителна околност за Филески беше барањето на застапникот на бугарските државјани кои ја преживеаја несреќата за изрекување алтернативна, а не ефективна законска мерка за капетанот, со образложение  дека сторил се што е во негова можност за да спаси што поголем број патници во критичниот момент, при што го жртвувал и сопствениот живот.

Основниот суд во Охрид каде од 28 февруари 2011 година се одвиваше судскиот процес за несреќата, во отсуство го осуди и овластениот претставник на германската осигурителна компанија „Лојд“ Бранко Баиќ, заради несовесно вршење на техничката исправност на бродот Илинден изграден во 1924 година.

Семејствата на оштетените и загинатите патници од бродот Илинден најавија дека своите оштетни побарувања против Република Македонија ќе ги истакнат во граѓанска постапка, што се уште не е случено.

Бугарските судски власти во посебна постапка со парична казна од 4.500 бугарски лева како и двегодишна забрана за туристичка дејност ја казнија Борјана Георгиева, организаторот на патувањето на бугарските туристи во Охрид, затоа што патувањето го организирала без да се придржува кон одредбите предвидени со закон.

Осум од жртвите беа жители на општина Антон, четворица од општина Пирдоп и по еден од општините Златица, Мирково и Рибарица.

Две седмици по потонувањето, бродот Илинден на 19 септември  беше извлечен на површината на Охридското Езеро. Истиот ден бродот беше одвлечен до каналот Студенчишта, каде по спроведената истрага за неговата техничка исправност се наоѓа и денеска, како нем сведок на трагедијата што однесе 15 човечки животи.

Најчитани вести