четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 0

Шести пораз за МЗТ Скопје во АБА лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вчеравечер се поразени на гостувањето кај Мега Лекс со 87:72 во меч од 7. коло од АБА-лигата.

аба

Поврзани вести

„Сино-белите“ без повредените тројца првотимци (Дреновац, Клоф и Симоновски), не можеа да го избегнат шестиот пораз во регионалното натпреварување, иако во повеќе наврати резултатски се доближуваа до домашниот тим.

Американецот Џош Скот со 22 поени и осум скока беше убедливо најдобар кај аеродромци и тоа со само едно промашување од поле (6/7) и 10/12 од линијата за слободни фрлања. Јуре Лалиќ постигна 15 поени за 15 минути, а Ксавиер Темс застана на 13 поени. Стојан Ѓуроски имаше солидно деби со шест поени (две тројки) и пет скока.

МЗТ шансата за втора победа во АБА-лигата, пак, ќе ја има следната недела, кога во „Јане Сандански“ ќе гостува Унион Олимпија.

Вториот македонски претставник во ова натпреварување, тимот на Карпош Соколи вечер од 21 часот игра токму со Унион Олимпија.

Најчитани вести