петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Шестмина загинати и тројца ранети во Луганск

ukraina

Поврзани вести

Шест припадници на проруските сили се убиени, а тројца украински војници се ранети во украинскиот град Луганск. Силите на украинската војска напуштиле еден контролен пункт откако останале без муниција по десетчасовна борба.

Борбите на истокот на Украина ескалираа по претседателските избори што се оддржаа на 25 мај, на кои победи магнатот Петро Порошенко.

Повеќе стотици сепаратисти во понеделникот почнаа офанзива врз базите на украинската војска во предградијата на Луганск, користејќи автоматско оружје и бомби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести