четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сестра Макрина се откажа и од монашкото име

sestra-makrina

Последни вести

Поранешната Игуманија на манастирот „Св. Архангел Михаил“ во Берово, сестра Макрина целосно го напушти монашкиот живот и комплетно се повлекла од Македонската Православна Црква. Таа сега не го користи иту црковното име под кое беше замонашено, туку своето световно име Будимка Поповска.

По нејзиното повлекување од традиционалниот монашки живот минатата година, кога ја соблече мантијата по 14 години, таа индиретно остана поврзана со монаштвото, преку т.н. “бело монаштво”, кое се пратикува во Руската Православна црква, како што тогаш од МПЦ беше толкувано нејзиното повлекување.

Моментално таа е колумнист во неделникот Република.

q

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести