вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сеул: Пјонгјанг подготвува подморница со балистички ракети

leta

Последни вести

Северна Кореја произвела подморница која има можност да лансира балистички ракети, соопштија денеска извори од јужнокорејската Влада.

– Новата подморница е долга 67 метри, широка 6,6 метри, а нејзината максимална тежина во водата е 3.000 тони, изјавил владин извор во Сеул.

Се претпоставува дека Северна Кореја увезла подморница од типот „голф“, од советско производство, која е повлечена од употреба во 90-тите години од минатиот век, и ја подготвила за свои потреби.

Јужна Кореја претходно соопшти дека регистрирала знаци дека Пјонгјанг создава систем за лансирање балистички ракети од подморница и дека официјални Сеул и Вашингтон го следат развојот на ситуацијата.

Доколку биде потврдено дека Северна Кореја изработила ваква подморница, тоа дополнително ќе ја зголеми тензијата на Корејскиот полуостров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести