вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Севастопољ: Проруските сили заземале воена база

krimrusija

Поврзани вести

Проруските сили заземале украинска воена база на Крим. Новинската агенција Ројтерс јавува дека проруските сили ја зазела базата Јухарнји без ниту еден испукан крушум.

Украинските медиуми јавуваат дека дел од украинските војници се сокриле во бункер и дека нема повредени.

Според руската новинска агенција Интерфакс, проруските сили со камион ја пробиле оградата на базата во близина на Севастопољ во која се наоѓале стотина украински војници. По заземњето на базата побарано е Украинците да се предадат.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести