понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 63

Северна Кореја истрела неколку ракети во Јапонско Море

raketi

Последни вести

Министерството за одбрана на Јужна Кореја соопшти дека Северна Кореја денеска истрелала неколку ракети со мал дострел во насока кон Јапонско Море, неколку часа откако Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за зајакнување на санкциите против Пјонгјанг.

Министерството наведе дека го анализира истрелувањето, за да одреди дали станува збор за ракети или артилериски оган.

– Јужна Кореја набљудува секакво дополнително дејствие, што би можело да биде преземено од Северот, соопшти портпаролот на Министерството.

Најчитани вести