петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Северна Кореја лансираше две ракети со краток дострел

Северна Кореја истрела два проектили со краток дострел во близина на источниот брег, пренесоа медиумите. Ова е трето лансирање на ракети последователно во рок од една недела, според соопштенијата на Министерството за одбрана на Сеул.

90775-125207

Последни вести

Северна Кореја истрела два проектили со краток дострел во близина на источниот брег, пренесоа медиумите. Ова е трето лансирање на ракети последователно во рок од една недела, според соопштенијата на Министерството за одбрана на Сеул.

Кина е сојузник со Северна Кореја и нејзин најголем поддржувач, но откако Северна Кореја изнесе низа закани за нуклеарни напади помеѓу кои како мети биле посочени Сеул и Вашингтон, Кина го поддржа заострувањето на санкциите на ОН и ги ограничи финансиските активности на оваа земја.

Корејскиот полуостров официјално сеуште е во војна, односно во состојба на примирје од 1953 година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести