Свет

Северна Кореја лансираше две ракети со краток дострел

Северна Кореја лансираше две ракети со краток дострел

Северна Кореја истрела два проектили со краток дострел во близина на источниот брег, пренесоа медиумите. Ова е трето лансирање на ракети последователно во рок од една недела, според соопштенијата на Министерството за одбрана на Сеул.

Кина е сојузник со Северна Кореја и нејзин најголем поддржувач, но откако Северна Кореја изнесе низа закани за нуклеарни напади помеѓу кои како мети биле посочени Сеул и Вашингтон, Кина го поддржа заострувањето на санкциите на ОН и ги ограничи финансиските активности на оваа земја.

Корејскиот полуостров официјално сеуште е во војна, односно во состојба на примирје од 1953 година.