недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Северна Кореја најавува четврта нуклеарна проба

Северна Кореја се закани...

skorea

Поврзани вести

Северна Кореја предупреди дека „не ја исклучува“ можноста да изврши четврта нуклеарна проба како одговор на заедничките воени вежби  на Јужна Кореја и САД и на последните обвиненија од Обединетите нации.

„Не исклучуваме нова форма на нуклеарна проба со цел да се зајакне нуклеарното оружје“, соопшти севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Во петокот Советот на ОН за човекови права најави дека разгледува санкции и меѓународна судска истрага против севернокорејските лидери поради злосторства против човештвото.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести