четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Северна Кореја поставува мини на границата со Јужна Кореја

Северна Кореја ги постави мините во близина на демилитаризираната зона во селото Панмунџом, што е под контрола на двете држави и американската армија.

koreja

Последни вести

Северна Кореја постави нагазни мини во демилитаризираната зона меѓу земјата и Јужна Кореја, објави денеска јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

Северна Кореја ги постави мините во близина на демилитаризираната зона во селото Панмунџом, што е под контрола на двете држави и американската армија.

Вчера почнаа двонеделна воена вежба, во која учествуваат 50.000 јужнокорејски и 25.000 американски војници.

Во исто време, севернокорејската армија издаде соопштение во кое се заканува со превентивен нуклеарен напад и оти ќе ги претвори Сеул и Вашингтон во „куп пепел“.

Најчитани вести