сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Северна Кореја повторно се заканува со нуклеарно оружје

Според пишувањата на корејските медиуми, Северна Кореја „јасно го изнела својот став дека ќе преземе контрамерки вклучувајќи нуклеарна проба за да го заштити суверинитетот и достоинството на земјата.“

nuklearna proba

Поврзани вести

Северна Кореја повторно се закани со атомско оружје, два дена откако јужнокорејскиот министер за одбрана изјави дека Пјонгјанг ги привршува подготовките за четвртата нуклеарна проба.

Според пишувањата на корејските медиуми, Северна Кореја „јасно го изнела својот став дека ќе преземе контрамерки вклучувајќи нуклеарна проба за да го заштити суверинитетот и достоинството на земјата.“

Американскиот Институт за наука и меѓународна безбедност соопшти дека сателитските снимки од претходниот ден покажуваат вршење на активности на северно-корејска локација за нуклеарно тестирање, вклучувајќи движење на возила, камиони и цистерни.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести