петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Севернокорејски хакери заразиле 20.000 јужнокорејски паметни телефони

Вирусот скриен во игри се ширел во Јужна Кореја низ веб сајтови од мај до септември. Според јужнокорејски медиуми, NIS работи на елиминирање на штетниот вирус од мобилните.

virus

Последни вести

Севернокорејски хакери можеби заразиле 20.000 јужнокорејски паметни телефони со опасен софтвер, објави  Јужнокорејската национална разузнавачка служба (NIS).

Вирусот скриен во игри се ширел во Јужна Кореја низ веб сајтови од мај до септември. Според јужнокорејски медиуми, NIS работи на елиминирање на штетниот вирус од мобилните.

Претходно беше објавено дека Пјонгјанг двојно го зголемил број на  хакери дома и во странство на речиси шест илјади луѓе.

Информацијата за хакерските напади објавена е во време на неуспехот на новите напади да се обноват разговорите на двете Кореи на високо ниво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести