понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Северот на Косово за струја должи околу 12 милиони евра

Порационално користење на електричната енергија на Косово

struja

Поврзани вести

Директорот на Електродистрибуцијата во Косовска Митровица, Слободан Вукадиновиќ, рекол дека Електродистрибуција на Србија (ЕПС) на северот на Косово од 2009-та година испорачала електрична енергија во износ од околу 12 милиони евра, истакнувајќи дека нивото на наплатени сметки не е висок поради што се принудени нередовните плаќачи да ги исклучат од мрежата.

Од вкупниот долг во висина од 12 милиони евра, 60 до 70 отсто е на економските субјекти.

Тој упатил апел до потрошувачите порационално да ја користи електричната енергија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести