Спорт

Севиља втор финалист во шпанскиот куп

Севиља втор финалист во шпанскиот куп
Севиља втор финалист во шпанскиот куп
Фудбалерите на Севиља се пласираа во финалето на Шпанскиот куп, откако синоќа во реванш полуфиналето одиграа нерешено 2:2 на гостувањето кај Селта и со вкупни 6:2 го елиминираа ривалот.

Со двата гола на Иаго Аспас (35 и 55.минута), Селта поведе со 2:0, но потоа Енер Банега (57.минута) намали на 2:1, а конечниот резултат го постави Евген Конопјанка (87.минута).

Противник на Севиља во финалето ќе биде Барселона, која со вкупни 8:1 беше поуспешна од Валенсија.

Финалниот натпревар ќе се одигра на 21 или 22.мај најверојатно во Мадрид.