понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шаховскиот клуб „Алкалоид“ ја освои шампионската титула

sah---Georgiev---Sofrevska-

Поврзани вести

Со убедлива победа Шаховскиот клуб „Алкалоид“ и годинава ја освои шампионската титула во рамки на екипниот шампионат. Со освоени максимални 10 бодови во пет мечеви, шахистите на „Алкалоид“ ја потврдија својата доминација на шаховската сцена.

Победничките екипи се одлучија за појачување во своите редови, и тоа „Гамбит“ со двајца силни играчи од Бугарија, а „Алкалоид“ со тројца силни играчи од Украина

Второто место го освои екипата на „Гамбит-Асеко“, а третото место им припадна на шахистите на Стево Патако од Битола.

„Алкалоид“ како најуспешен македонски шаховски клуб и еден од најуспешните спортски клубови во македонската историја, и овој пат беше на висина на задачата. „Алкалоид АД“ Скопје како спонзор уште пред многу години го преслика својот препознатлив начин на функционирање и во рамки на шаховскиот клуб, што на дело се покажа како апсолутно правилен потег.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести