понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Шампионот Данска му даде 60 голови на Узбекистан

danska

Поврзани вести

Репрезентацијата на Данска во голем стил ја стартуваше одбраната на титулата на Светското првенство за кадетки што се одржува во Македонија. Данките ја дмолираа репрезентацијата на Узбекистан со 60:18. Азискиот состав само 12 минути му се спротивстави на големиот фаворит, кој потоа целосно ја превзеде контролата и над играта и над резултатот, покажувајќи зошто важи за главен фаворит за златото и на шампионатот.

Две минути им беа потребни на данските ракометарки за да стигнат до +20 (29-9), максимално користејќи ги честите технички грешки што Узбекистанките продолжија да ги прават. Остатокот од мечот беше само формалност, данските ракометарки почнаа и со атракции да ги круниисуваат сопствените соло-акции.

Педерсен беше најефикасна со девет погодоци од исто толку обиди кон противничкиот гол, додека по осум пати мрежата на Узбекистан ја затресоа Богелунд и Кристијансен. Најефикасна во таборот на Узбекистан беше Абдулхамидова со девет погодоци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести