четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Шампионот на САД опен побогат за 3.000.000 $

bbbbbb

Последни вести

Победникот во сингл конкуренција на последниот грен слем турнир годинава САД Опен ќе инкасира 3.000.000 долари, соопштиоја организаторите. Минатогодишните победници на турнирот Шпанецот Рафаел Надал и Американаката Серена Вилијамс заработија по 2.600.000 долари. На вицешампионот ќе му припаднат 1.450.000 долари, за разлика од минатата година кога за пласман во финалето се инкасираа 1.300.000 долари . Вкупнмиот награден фонд на турнирот годинава ќе изнесува 38.300.000 долари , што е за 11.7 проценти повеќе од минатата година 

Последниот грен слем турнир почнува на 25 август во Њујорк.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести