понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шарапова, Ферер и Јанковиќ елинимирани на УС Опен

42_1355315683_sharapova_na_plyazhe

Последни вести

На отвореното првенство на САД во тенис ноќеска завршија натпреварите за неколку носители, а од фаворитите елиминирани се Давид Ферер кај мажите и Марија Шарапова и Јелена Јанковиќ кај жените.

Во рамките на третото коло во машка конкуренција четвртиот носител Давид Ферер загуби со 3:1 во сетови од Жил Симон. Лош почеток имаше и вториот носител Рожер Федерер, па откако го загуби првиот сет ги доби следните три за пласман во осминафиналето. Пласман во следната рунда по синоќешните победи обезбедија уште: Григор Димитров, Томаш Бердих, Гаел Монфилс и Марин Чилиќ.

Кај дамите во најинтересниот осминафинален меч Каролине Возниацки (финалистка 2009 година) ја победи со 2:1 во сетови Марија Шарапова (победничка 2006). Сара Ерани со истиот резултат ја совлада Мирјана Лучиќ – Барони, додека Белинда Бенчиќ (САД) беше подобра од Јелена Јанковиќ со 2:0. Пласман во четвртфиналето избори и Шуаи Пенг со триумфот над Луси Сафарова.

Другите осминафинални мечеви се играат вечерва, кога и почнуваат машките осминафинални дуели.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести