недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Шарапова преку Кузњецова за полуфинале во Пекинг

sharapova

Поврзани вести

Марија Шарапова се избори за меч кој води во финалето на ВТА турнирот во Пекинг.

Руската тенисерка за вкупно еден час и 25 минути игра во четврфиналето ја декласира сонародничката Светлана Кузњецова со 6:0, 6:4. Шарапова во првиот сет беше супериорна, додека во вториот Кузњецова пружи малку посилен отпор, но сепак тоа не беше доволно за да стори нешто повеќе.

Така во полуфиналето ќе игра против Ана Ивановиќ, која таму се пласираше без борба, откако Симона Халеп и го предаде мечот.

Во второто полуфинале ќе играат Петра Квитова и Саманта Стосур.

Стосур нешто слично како Ивановиќ, без борба се пласира во полуфиналето откако мечот и го предаде најдобрата тенисерка на светот Серена Вилијамс поради повреда, додека Петра Квитова, која по титулата во Вухан продолжува со блескави партии, овој пат славеше против Роберта Винчи со 7:6, 6:4.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести