сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Шарапова се повреди на својот кам-бек

Марија Шарапова не може да крене глава од проблеми откако заработи повреда на својот камбек на терените.

Шарапова се врати и веднаш заработи нова повреда

Шарапова се врати и веднаш заработи нова повреда

Поврзани вести

По двомесечната пауза, Шарапова настапи на турнирот во Вуан, Кина, но беше принудена да го предаде мечот од првото коло против Струцова поради нова повреда, овојпат на раката.

Претходно, Шарапова беше надвор од терените уште од полуфиналето на Вимблдон (пораз од Серена Вилијамс) поради повреда на ногата, проблем поради кој не настапи ниту на УС Опен.

Почувствував болка во подлактицата. Како што минуваше времето болката стануваше се поголемо, па знаев дека не е паметно да продолжам да играм и да ризикувам посериозна повреда. Се надевам дека не е ништо сериозно, дека е само последица на фактот дека подолго време бев без одигран меч, изјави Шарапова.

Таа најверојатно ќе го откаже своето учество на турнирот во Пекинг следната седмица, со цел да може да настапи на ВТА шампионатот во Сингапур, како и на финалето од ФЕД купот против Чешка, настани закажани за ноември.

Најчитани вести