понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Австралија Опен: Шарапова се спаси од елиминација, Рибарикова и МекХејл – не

sharapova

Поврзани вести

Австралија опен за малку ќе останеше без уште еден носител на женскиот турнир, но вториот фаворит Марија Шарапова за влакно избегна елиминација во второто коло. Русинката со огромна мака успеа да слави против сонародничката Александра Панова, победувајќи ја по два и пол часа борба со 2:1 (6:1, 4:6, 7:5).

Убедлива во второто коло беше Кинескињата Шуаи Пенг која ја разби Магдалена Рибарикова со 6:1,6:1. Германката Витхефт и дозволи само три гема на Американката МекХејл, додека три сета им беа потребни и на Гергес, Плишикова и Храдецка.

Најчитани вести