четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

„Шарли ебдо“ ги налути Русите: Последната карикатура е гнасна

sharliii

Последни вести

Карикатурата во последното издание на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ ги прикажува жителите на Доњецк кои по прекинот на огнот „бараат“ нова преокупација. Руските политичари ја нарекоа „гнасна“.

Цртежот под назив „Прекин на огнот: Досада во Доњецк“ ги прикажува жителите на завојуваното подрачје кои окружени со рушевини се прашуваат: „А зошто не организираме нешто со карикатуристи?“.

karikatura_donjeckkk

Шефот на комисијата за надворешни работи на рускиот парламент Алексеј Пушков изјави во неделата дека карикатурата е „гнасна“.

-Тоа не е слобода на изразувањето, напиша на Твитер Пушков, кој е познат по контроверзните изјави.

Најчитани вести