сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Шеесет и три киднапирани жени од Боко Харам успеале да избегаат

nigeria-boko-haram-insurgency-7_79529_600x450

Последни вести

Најмалку 60 жени и девојки, што минатиот месец беа киднапирани од припадници на екстремистичката исламистичка група Боко Харам во Нигерија, успеале да избегаат од своите киднапери.

Абас Гава, од локалниот Одбор за граѓанска самозаштита, изјави дека добил информации дека 63 киднапирани жени се вратиле во своите домови.

Информацијата ја потврди и висок безбедносен извор од главниот град на сојузната држава Борно, Маидугури. Жените успеале да побегнат откако нивните киднапери заминале во борба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести