Спорт

Шефченко: Балотели заслужува место во европски врвен тим

Шефченко: Балотели заслужува место во европски врвен тим

Еден од најдобрите фудбалери на тимот на Милан на сите времиња Андреј Шевченко, изјави дека Марио Балотели е квалитетен и заслужува место во европски врвен тим.

Италијанскиот фудбалски интернационалец од Градот на модата се пресели на „Енфилд роуд“, а Шевченко порачува дека Балотели ќе се истакне на „Итихад“.

„Ова би можело да биде одлично за Балотели. На Европското првенство на кое што бевме домаќини беше одличен. Квалитетот е за пофалба. Заслужува доверба од квалитетен состав“, вели искусниот Шевченко.

„Англичаните би можеле да ја освојат титулата во Лигата на шампионите оваа натпреварувачка кампања. Балотели на Островот ќе треба да се потруди за успех“, додава Шевченко за медиумите во Италија.

„Ако се потруди, Инзаги ќе успее да освои наслов со Милан. Внесе ентузијазам во клубот, додека тоа кој ќе победи зависи и од другите членови“, заклучи Шевченко.