среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Шефот на белгиската дипломатија во посета на Македонија

rajndersss

Последни вести

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Кралството Белгија, Дидие Рејндерс, в понеделник ќе престојува во официјална посета на Македонија, на покана од шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Како што соопшти МНР, покрај средбата со неговиот домаќин Попоски, Рејндерс ќе биде примен од претседателот на државата Ѓорге Иванов, од премиерот Никола Груевски, а ќе одржи средба и со вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими.

Посетата е во функција на поттикнување нови можности за билатерална соработка, како и соработка на мултилатерален план, наведуваат од МНР.

Најчитани вести