петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг поднесе оставка

Министерот за надворешни работи на Велика Британија Вилијам Хејг соопштил денес дека ќе поднесе оставка на должноста шеф на британската дипломатија откако четири години ја извршуваше таа должност.

447176_vilijam-hejg-ap_ff

Последни вести

Министерот за надворешни работи на Велика Британија Вилијам Хејг соопштил денес дека ќе поднесе оставка на должноста шеф на британската дипломатија откако четири години ја извршуваше таа должност.

„Поднесувам оставка на местото министер за надворепни работи после четири години за да станам лидер на долниот дом на парламентот“, напишал Хејг на Твитер.

Новата улога на Хејг најверојатно ќе биде да ја координира работата на владата со работата на долниот дом на британскиот парламент.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести