вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Шекуларац ќе ја тужи Македонија за Фаланга 2

Поради одлежаните два месеци во германски притвор, тој ќе бара оштета од половина милион евра.

falanga2

Последни вести

Второобвинетиот во судскиот процес Фаланга 2, Давид Шекуларац, за   Радио Слободна Европа изјавил  дека ќе ја тужи Македонија пред Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур, поради одлежаните два месеци во германски притвор. Тој ќе бара оштета од половина милион евра.

„Јас тргнав на пат и така ме уапсија горе и кога помина сè низ обвинението видоа дека тоа не личи на ништо, дека тоа е смешно, ме ослободија и ме молеа да не ја тужам Република Германија поради тоа. Но, јас ќе ја тужам Република Македонија и тоа богами жестоко“, вели Шекуларац за Радио Слободна Европа.
Шекуларац беше уапсен во Германија на 11 јануари, а од притвор беше пуштен на 6 март, откако германскиот суд го одби барањето за екстрадиција од македонскиот суд.  Јјавното обвинителство од Франкфурт побарало од македонското министерство за правда да испрати дообјаснување на обвинението за учеството на Шекуларац во Фаланга 2.

Според него случајот Фаланга 2 е монтиран, а причината зошто против него се води постапка е одмазда поради неколкугодишниот судски спор што го води против,  „многу влијателен бизнисмен“ во Македонија кој му должи милиони евра.

Шекуларац е клучен осомничен во процесот Фаланга 2. Обвинителството го посочи како купувач на археолошки предмети, додека, пак, првообвинетиот Илчо Бојчевски кој се товари за продажба на артефакти во својата одбрана тврдеше дека Шекуларац бил соработник на МВР кој работел на откривање на криминалната група која се занимавала со продажба на артефакти во првата Фаланга.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести