четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Шешељ бара да биде ослободен од затвор

Шешељ побарал од Жалбеното собрание да ја поништи одлуката од 13-ти декември 2013 година за продолжување на судењето и да констатира кршење на неговите права на правично и брзо судење

Vojislav-Seselj

Поврзани вести

Лидерот на Српската радикална странка (СРС), Воислав Шешељ побара од Хашкиот трибунал да ја прекине постапката против него и да го пушти на слобода или да ја врати постапката од почеток.

Како што е соопштено од Трибуналот, Шешељ побарал од Жалбеното собрание да ја поништи одлуката од 13-ти декември 2013 година за продолжување на судењето и да констатира кршење на неговите права на правично и брзо судење и да го пушти на слобода или новиот судија Мадиаје Нијанд да покрене нова постапка.

Шешељ неодамна беше опериран од рак на дебелото црево, а откриени му се и зголемени лимфни јазли кои се истотака оперирани. Биопсијата покажала дека ракот метастазирал и дека затоа е потребна хемотерапија. Шешељ, кој е обвинет за злосторства против човештвото и кршење на законите и обичаите на војување во Војводина, Хрватска и Босна и Херцеговина од 1991 до 1993 годин, е во притвор во Хаг од 2003-та година кога доброволно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести