сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Шешељ до 26-ти мај треба да се врати во затворот во Хаг

Serbian nationalist leader Seselj speaks during an interview with Reuters in Belgrade

Последни вести

Апелативниот совет на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија издаде наредба лидерот на српските радикали, Воислав Шешељ, до 26 мај да биде вратен во затворот во Хаг.

Ова за Танјуг го изјави заменик претседателот на Српската радикална партија, Милорад Мирчиќ.

На 6 ноември минатата година судскиот совет на Хашкиот трибунал, по 11,5 години минати во затворот во Шевенинген, одлучи Шешељ, заради неговата тешка здравствена состојба, привремено да го ослободи од затворот.

Со своето постојано провокативно однесување и изјави оттогаш тој на неколку пати предизвика гневни реакции од хрватските политичари.

На барање на Хашкото обвинителство, Апелативниот совет нареди повторно да се разгледа првичната одлука за привремено ослободување на Шешељ.

Најчитани вести