среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Шешељ: Не сум нарачал атентат врз Николиќ

Serbian nationalist leader Vojislav Seselj waves to his supporters from a balcony of his Serbian Radical Party headquarters in Belgrade

Последни вести

Лидерот на српските радикали Војислав Шешељ изјави дека се целосни измислици информациите објавени во српскиот весник „Блиц“ дека пред пет години од Хаг нарачал убиство на Томислав Николиќ, кое според споменатиот весник требало да го извршат припадниците на Земунски клан – Лука Бојовиќ и Милош Симовиќ.

– Таа информација е целосна измислица и ми нанесе голема душевна болка и страдање. Никогаш не сум ги запознал Бојовиќ и Симовиќ, изјавил Шешељ на судењето по неговата тужба против „Блиц“ поради пишувањето невистинити приказни.

Шешељ на денешното рочиште опишал што се му се случувало по објавувањето на спорниот текст на 29-ти јуни 2010. Година, а судот одлучил на следното рочиште закажано за 18-ти септември годинава како сведоци да бидат повикани Ивица Дачиќ, кој во тоа време беше министер за внатрешни работи и тогашниот директор на БИА Саша Вукадиновиќ.

По сослушувањето на Дачиќ и Вукадиновиќ, судот ќе одлучи за предлогот како сведоци да бидат сослушани и претседателот Николиќ и премиерот Александар Вучиќ.

Најчитани вести