понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шешељ нема да пристигне во Србија пред вторник

60986_vest_seselj1

Последни вести

Претседателот на Српскиот национален совет за соработка со Хашкиот трибунал Расим Лјајиќ изјавил дека пред вторник не се очекува лидерот на српските радикали Војислав Шешељ да пристигне во Белград.

Лјајиќ во изјава за РТС вели дека процедурата за неговото ослободување ќе трае уште неколку дена.

Трибуналот, како што е најавено ќе го потврди заминувањето на Шешељ од притворските единици дури кога тој ќе ја напушти Холандија, но од безбедносни причини припремите нема да бидат обелоденети.

Инаку, како што објави српски „Блиц“ синоќа околу 23.00 часот симпатизерите на српските радикали се собрале на аеродромот „Никола Тесла“ за да го дочекаат лидерот, но откако тој не пристигнал со аеродромот од Амстердам, толпата се разминала.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести