среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шест години од независноста на Косово

kosovo-karta

Поврзани вести

Денеска се навршуваат шест години од прогласувањето на независност од страна на Косово, пренесе „Радио Слободна Европа“.

Според податоците на косовското МНР досега 106 земји ја признале косовската независност. Од Кабинетот на косовскиот претседател Атифете Јахјага, изјавиле дека голем број државници испратиле честитки до нивната адреса, по повод денот на независноста, меѓу кои американскиот претседател Барак Обама, британската кралица Елизабета и германскиот претседател Јоаким Гаук.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести