вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Шест компании заинтересирани за ископување на нафта во Јадранско море

oil_platform-mon

Последни вести

Компаниите кои се пријавиле на конкурсот за истражувае и експоатација на нафта и гас за вкупно 15 истражни простори во хрватскиот дел на Јадранот, изјави вчера министерот за економија Иван Врдољак.

Тој истакна дека станува збор за еминентни и струќни енергетски компании и дека е задоволен со првиот круг на конкурсот, бидејќи компаниите имаат многу големо искуство во употребата на најсовремената технологија и удвојувањето на најбараните еколошки стандарди.

Врдољак најави дека конечната одлука на Владата за одбраната компанија може да се очекува до крајот на годината, а пред крајот на првиот квартал во 2015 година би требало да следи и потпишување на договор за поделба на експлоатација, односно концесиски договор.

Инвестиција од 100 милиони евра

Поради пропозициите на конкурсот, во понеделникот не се дознало за кој дел од хрватскиот Јадран се однесува понудата, пренесува Хина.

Во Хрватска се очекува уште поголем интерес на компанијата за истражување и експоатација на гас и нафта во Јадранот, а некои од компаниите кои во првиот оглас не се приојавиле, ќе го чекаат второто наддав ање, што е и вообичаено.

За седум месеци, колку што беше отворен конкурсот, 45 компаниии помиинале низ дата собите со геолошки податоци за хрватскиот Јадран, а 18 од нив располагале до одлични податоци.

Во истражниот дел се очекуваат инвестиции од 100 милиони евра по истражно поле во следните пет години, а почетокот на експлоатација тргнува кон поделба на производството во кое 55 отсто оди на државата, а за инвеститорот 45 отсто од приходите.

Три до шест години

Процесот на истражување и експлоатација подразбира припремување на фазата за истражување, која трае од три до шест години и кога во одредени истражни простори докажуваат наоѓалишта на нафта или гас и коменцијалност на лежиштата, следи експлоатација.

Јавното наддавае за истражување и експлоатација на нафта и глас во хрватскиот дел на јадранското приморје отворено е на 2 април, а рокот за понудите истекува н а 3 ноември.

Заинтересираните понудувачи можат да се јават за истражување на 29 истражувачки полиња, на површина од 1.000 до 1.600 квадратни километри.

На северот на Јадранот има осум истражни полиња, а во средниот и јужниот дел има 21 поле.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести