четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Шест милиони долари украдени од Централната банка во Албанија

kradec

Поврзани вести

Шест милиони долари се украдени од Централната банка на Албанија.

За кражбата се обвинети двајца вработени.

Обвинетите маж и жена работеле во секторот на Банката задолжен за чување на паричните средства повлечени од оптек.

Мажот, кој веќе 21 година работел во Банката на Албанија, по приведувањето изјавил дека на местото на украдените пари од трезорот ставал исечена хартија, тврдејќи дека дневно изнесувал и по 4.000 долари во албански леки.

Тој рекол дека сите украдени пари ги поторшил во казино, но полицијата се сомнева во ваквото тврдење.

За разлика од него, приведената жена ги отфрла обвинувањата за вмешаност во грабежот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести