сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шест нови компании ќе инвестираат во Македонија

Шест странски компании донеле одлука да инвестираат во Македонија, рече на денешната отворена владина седница директорот на Агенција за странски инвестиции

invest

Поврзани вести

Расте бројот на странски инвестиции кои влегуваат во Македонија. Директорот на Агенцијата за странски инвестиции Висар Фида на денешната владина седница истакна дека шест странски компании донеле конечна одлука за инвестирање во Македонија.

Станува збор за шест странски инвестиции, италијанска компанија која произведува композитни материјали, две компании од автомобилската индустрија од САД и Турција, една турска тексилна компанија и две англиски компании ја донесоа својата конечна одлука за инвестирање. Се надевам дека за многу брзо време ќе можеме да ги објавиме сите детали, посочи Фида.

Тој додаде дека до минатиот месец вкупно 107 компании дошле во Македонија за поконкретно да се информираат за условите.

Во однос на економските промотори, Фида нагласи дека истите одлично ги завршуваат своите обврски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести