четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Шест велосипеди на „Градски паркинг“ уништени за само три месеци

Vozi-Velosiped-2012-8-640x320

Поврзани вести

За само три месеци од почетокот на сезоната за изнајмување велосипеди за оваа 2014 година се уништени шест велосипеди на ЈП „Градски паркинг“, информираат од Град Скопје.

Од 2010 година, кога почна со реализација проектот „Изнајми велосипед“, до месец јуни 2014 година уништени се вкупно 150 велосипеди, кои повеќе не се во употреба, а девет се украдени.

Екипите на „Градски паркинг“ секојдневно вршат поправки и ги сервисираат велосипедите за тие да бидат безбедни за користење. Ако некој украде велосипед, „Градски паркинг“ кражбата ја пријавува во полиција.

Градот Скопје апелира до граѓаните да ги чуваат и да не ги оштетуваат изнајмените велосипеди.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести