вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Шестмина убени во судирите меѓу исламистите и туниската полиција

Најмалку двајца екстремисти, жени и деца се затвориле во куќа во западниот дел на Тунис по вчерашните судири во кои беше убиен еден полицаец откако војската го опколи објектот, тврдат безбедносни претставници.

tunis

Последни вести

Туниските сили за безбедност денеска убија шест лица, од кои пет жени, во судири со исламистичка екстремистичка група во предградие на Тунис, два дена пред парламентарните избори, соопштија туниските власти, објави МИА.

Најмалку двајца екстремисти, жени и деца се затвориле во куќа во западниот дел на Тунис по вчерашните судири во кои беше убиен еден полицаец откако војската го опколи објектот, тврдат безбедносни претставници.

Еден исламист и пет жени се убиени денеска откако војската ја нападна куќата, а најмалку една од петте жени отворила оган врз безбедносните сили, изјави портпаролот на министерството за внатрешни работи Мухамед Али Аруи.

Во Тунис во недела се одржуваат важни парламентарни избори и владата предупреди дека терористите ќе се обидат да го нарушат нивното спроведување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести