четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Шестнаесет членови на ИД се наоѓаат во затвори во Турција

zatvor

Последни вести

Шеснаесет членови на џихадистичката група Исламска држава се во затвори во Турција, изјави турскиот министер за правда Бекир Боздаг.

Тој наведе дека тројца од нив се под истрага во врска со смртоносен напад во анадолиската провинција Нигде на 20 март оваа година. Нападот бил извршен на пат крај селото Гедели во округот Нигде.

Напаѓачите отвориле оган врз полицајци, кои вршеле провеки на пат и притоа загинале двајца од нив.

– До 19 ноември во затвор се 16 членови на терористичката организација ИД или лица кои работат во корист на Исламска држава, нагласи тој.

Боздаг рече дека засега немаат информации за тоа чии граѓани се лицата од ИД кои се во турски затвори.

Најчитани вести