петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Шестнаесет лица починале од свински грип во Турција

grip

Последни вести

Шестнаесет лица починаа од свински грип за време на зимската сезона, соопшти турското Министерство за здравство.

Од извршените над три илјади тестови на 170 е потврдено присуство на вирусот Х1Н1, а до денеска се регистрирани 16 смртни случаи, се наведува во соопштението на министерството.

Сезоната на грипови продлжува до крајот на април, но зголемување на заболени е нешто нормално и во Турција не постои опасност од епидемија на грип, нагласи професор Ејуп Гумјаш, раководен службеник на турското министерство за здравство.

Најчитани вести