петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Шестотини турски граѓани се приклучиле кон џихадистите

isis

Последни вести

Турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу изјавил дека шестотини државјани на Турција се приклучиле кон џихадистичките фрупи како што е Исламската држава.

Тој додал дека повеќе од сто од нив загинале на боиштата.

– На околу седум илјади странци им било забрането да влезат во Турција, а 1.100 лица биле депортирани врз основа на сомневањата дека може да се приклучат кон џихадистички групи, истакна министерот како одговор на пратеничко прашање во Парламентот во врска со буџетот.

Според Чавушоглу би било неправедно да се очекува од Турција, која има граница од илјада километри со Сирија и Ирак, да се соочи со проблемот на странските борци, кои влегуваат од турска територија.

Тој побара од западните држави да споделуваат повеќе разузнавачки информации со Турција за осомничени борци, со цел турските власти да можат да го спречат нивното влегување.

 

Најчитани вести