сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Шетајте ги кучињата со маски!

kuce-maska

Поврзани вести

Општина Аеродром апелира до граѓаните да ги шетаат своите миленици со маска на устата и да носат кеси за собирање на изметот што тие зад себе го оставаат на јавните површини.

„Шетањето на милениците со маска и собирањето на нивниот измет е обврска на граѓаните што произлегува од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир и Законот за јавна чистота.Доколку не се почитуваат одредбите од овие два закони следуваат казни во износ од 100 до 400 евра во денарска противвредност,“ велат од Општината.

Општинските комунални служби во придружба на полицијата од 4-ти август, понеделник, ќе почнат со засилени патроли низ општината за да утврдат дали се почитува законот.

Командирот на ПСОН Аеродром, Орце Јовановски, пак, изнесе податоци, според кои во текот на 2014 година до сега се изречени 12 казни за граѓаните за непочитување на овие законски одредби, од кои 2 за каснување, а исто така се упатени и голем број опомени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести