сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Шиитските бунтовници ја зазедоа претседателската палата во Сана

tenk-630x289

Последни вести

Припадници на шиитската полиција Ансар Алах ја зазедоа претседателската палата во главниот град на Јемен, Сана.

Западни медиуми повикувајќи се на очевидци, јавуваат за жестоки борби во внатрешноста на претседателската кампања.

Засега нема информации за жртви.

И покрај објавеното примирје шиитските бунтовници Хуси денеска зазедоа и зграда на специјалните служби.

Во вчерашните судири во Сана загинаа девет припадници на милицијата и војници, а повредени се 67, меѓу кои и цивили.

Најчитани вести