петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Шилегов: Трајановски го прекршува законот објавувајќи отчет во „Дневник“

petre shilegov krivicna prijava

Поврзани вести

Државната комисија за спречување на корупција да превземе мерки согласно своите надлежности заради кршење на членот 75-д од Изборниот законик од страна на градоначалникот на Скопје, господинот Коце Трајановски и весникот „Дневник“, побара денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

„Согласно членот 75-д став 4: “Од денот на распишување на изборите се до нивното завршување, радиодифузерите и печатените медиуми не смеат да емитуваат, односно да објавуваат реклами финансирани од Буџетот на Република Македонија, од буџетите на општините и на градот Скопје и на сите други лица на кои со закон им е доверено вршење јавни овластувања.” Спротивно на оваа одредба од Изборниот законик, како прилог на саботното издание на весникот „Дневник“, беше ставен Отчетот за град Скопје. Тоа значи дека се трошат пари од Буџетот на градот Скопје за финансирање на рекламни материјали, кои се објавени во печатен медиум“, тврди Шилегов. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести