недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Шилегов виновен, на Јанкулоска треба да и’ плати половина милион

petre-shilegov

Поврзани вести

Граѓанскиот суд во Скопје го прогласи портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов за виновен по тужбата за клевета што против него ја поднесе министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Шилегов, според судската пресуда, треба да и’ плати на Јанкулоска оштета од половина милион денари, што е за половина од сумата што министерката ја бараше како надомест за штета на угледот и предизвикана душевна болка.

Адвокатот на министерката, Димитар Дангов пресудата е корисна и за тужителот така и за тужениот.

„Судот утврди сторена клевета од тужениот. По добивањето на писмената пресуда и запознавање со причините за досудената висина ќе процениме како ќе постапуваме во постапката по правни лекови. Правото на слобода на говор не е бесконечно , уште помалку е бесконечно и правото на претерување во вршење на тој говор. Судот тоа го санкционира“, рече Дангов, по донесувањето на пресудата.

Шилегов по добивањето на пресудата рече дека првостепената пресуда за него била очекувана. Тој обвини дека фактот што Јанкулоска не се појавила на судењето е потврда  за состојбата во кој се наоѓа судството во Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести