петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Ширењето на НАТО на границата со Русија е демонстрација на непријателски намери

Во интервју објавено денеска, заменик министерот за надворешни работи на Русија, Владимир Титов вели дека Русија ќе мора да ги преземе сите неопходни чекори и воено-технолошки мерки за да ја обезбеди својата безбедност.

924858679

Поврзани вести

Секое ширење на НАТО силите во близина на руските граници ќе се смета како демонстрација на непријателски намери, соопшти висок руски дипломат.

Во интервју објавено денеска, заменик министерот за надворешни работи на Русија, Владимир Титов вели дека Русија ќе мора да ги преземе сите неопходни чекори и воено-технолошки мерки за да ја обезбеди својата безбедност.

Титов за агенцијата Интерфакс додаде дека тој пристап на ширење на НАТО силите може да биде распоредување на базните ротации, а не на постојаните бази.

Овој коментар следеше по понудата на амерканскиот претседател Барак Обама за зголемување на поддршката на НАТО со источните и западните европски членки кои се загрижени од руските акции во Украина.
Обама во својот говор на 4 јуни реле дека Полска никогаш нема да биде сама, како и Естонија, Литванија, Романија…

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести